Jak pracować zdalnie?

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy do czynienia z pandemią – wielu z nas może zostać postawionymi przed koniecznością pracy z domu. Każdy inaczej będzie odbierał przeniesienie swojego biura do miejsca, w którym mieszka. Dużo zależy od tego, czym się zajmujemy zawodowo, jak dobrze radzimy sobie ze skupieniem, czy mieszkamy sami, czy mamy skłonność do rozleniwiania się. Kluczowe, w pracy zdalnej jest ugruntowanie w swojej psychice faktu, że nasz dom w godzinach pracy jest naszym biurem. To brzmi banalnie, ale w praktyce to wcale nie jest oczywiste ani proste do zaakceptowania. Ja sam – od początku mojej kariery zawodowej pracuję tylko i wyłącznie zdalnie. Przez ten czas wypracowałem kilka elementów prosperowania w takim trybie, który pomaga mi z tym specyficznym rodzajem pracy.
Kluczowe, w pracy zdalnej jest ugruntowanie w swojej psychice faktu, że nasz dom w godzinach pracy jest naszym biurem. To brzmi banalnie, ale w praktyce to wcale nie jest oczywiste ani proste do zaakceptowania.

Ubierz się!

Tak jakbyś wychodził/a do biura. Zapomnij o pidżamie lub nawet o dresach. Ubranie pozwala Twojemu mózgowi nastawić się w sposób bardziej zdyscyplinowany do czekających Cię obowiązków.

Przerwy.

Rób tak jakbyś je robił/a w pracy. Jeśli masz przerwę obiadową to opuść biurko, przy którym siedzisz i przejdź do jadalni lub chociaż zmieńmy perspektywę siedzenia – wyłączając przy tym komputer. Najgorszym rozwiązaniem jest przyniesienie posiłku do biurka i spożywanie go przy włączonym komputerze. Organizm musi mieć chwilę oddechu od otoczenia pracy, zwłaszcza podczas jedzenia.

Zachowaj spokój.

Nie tylko wewnętrzny, ale przede wszystkim ten, który panuje wokół Ciebie. Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania są inni domownicy w czasie Twojej pracy – koniecznie porozmawiaj z nimi o potrzebie skupienia w określonych godzinach. To wydaje się oczywiste, ale kiedy przekażesz w sposób werbalny Twoim bliskim potrzebę spokoju, to łatwiej będzie im potem podchodzić z wyrozumiałością do Twoich obowiązków.

Narzędzia.

Jest wiele narzędzi, które pomagają pracować zdalnie. Poleciłbym na pierwszym miejscu – Asanę, która umożliwia przypisywanie sobie tzw. tasków, czyli po prostu zadań do wykonania w ciągu dnia. Ważne, żeby w sposób ścisły się ich trzymać i nic nie przekierowywać na jutro, jeśli można zrobić to dzisiaj. Warto przyjrzeć się także komunikatorom – tutaj z pomocą przychodzi darmowy Slack, gdzie możesz porozmawiać z kolegami z pracy nie włączając facebooka, bo przecież nie powinniśmy się rozpraszać, prawda? Polecam również program do robienia zrzutów ekranu, np. Lightshot, dzięki któremu wykonasz szybko zrzut części lub całości ekranu z ewentualnymi opisami. W ten sposób łatwo przekażesz drugiemu rozmówcy co masz na myśli.

Zdrowie.

Dbaj o nie. To oczywiste. Ale w przypadku pracy zdalnej bardzo łatwo można doprowadzić do sytuacji, w której pewne elementy mogą negatywnie na naszym organizmie się odbijać.
  • Jeśli nie działasz na komputerze – wyłącz go lub chociaż wygaś monitor
  • Wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz
  • Co jakiś czas wstań, wyprostuj się, przejdź się po pokoju
  • Dużo pij
  • Patrz co jakiś czas daleko w przestrzeń za oknem

Komunikacja

Komunikacja w pracy zdalnej jest o tyle istotna, że nie widzimy naszego rozmówcy (jeśli piszemy na czacie). Nie każdy z nas potrafi precyzyjnie przekazać na papierze, to co ma na myśli – dlatego bardzo ważne jest, aby pytać – jeśli tylko mamy wątpliwości co do wypowiedzi, a także samemu cierpliwie tłumaczyć wszystko, co może być niezrozumiałe wraz z opisem naszych emocji, które nam towarzyszą.
Jeśli będziemy trzymać się tych kilku, prostych zasad to nasza praca z domu będzie bardziej efektywna. Kto wie? Może wielu z nas przekona się, że taki sposób wykonywania obowiązków jest lepszy od tego tradycyjnego – zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Ważne, żeby słuchać swojego organizmu, we wszystkim zachować rozsądek, a przede wszystkim #zostańwdomu.

Więcej artykułów

Menu