Szablon czy autorski projekt?

Sposobów na stworzenie strony internetowej z systemem zarządzania treścią jest bardzo wiele. Można zlecić całą pracę jednej firmie (projekt graficzny, kodowanie), można kupić gotowy szablon do WordPressa i spróbować go implementować samodzielnie, można także połączyć te dwie ścieżki i wynająć firmę do wdrożenia szablonu, lub zamawiając projekt u grafika zlecić same kodowanie etc.

Wszystkie te drogi mają swoje plusy i minusy.

Kupując gotowy szablon i chcąc wdrażać go samodzielnie, musimy wykazać się dużą cierpliwością i chęcią przyswajania wiedzy. Często nowej i bardzo skomplikowanej wiedzy. Bo już na samym wstępie musimy zająć się hostingiem, postawieniem domeny, bazy danych oraz instalacją wordpressa przez ftp, a potem dopiero wdrażaniem szablonu, który zazwyczaj posiada nieznany nam „pagebulider” czyli graficzny edytor stron. Nie wygląda to interesująco dla kogoś, kto nie chce przyswajać całej wiedzy dotyczącej „stawiania” stron na WordPressie, a jedynie chce np. pochwalić się zdjęciami na nowym blogu. Sytuacja ma się inaczej kiedy zlecimy instalację szablonu profesjonalnej firmie. Koszt zakupu takiego szablonu jest po naszej stronie, jak również koszt kodowania strony i dostosowywania jej do naszych potrzeb przez firmę. Zyskujemy jednak pewność, że nasze treści, teksty, zdjęcia będą w takiej formie jak to pierwotnie zaplanowaliśmy, choć kodowanie szablonów jest w dużym stopniu ograniczające dla firmy, która się tym zajmuje. Szablony jak sama nazwa wskazuje mają pewne rozwiązania szablonowe, dotyczące nie tylko tego jak strona wygląda, ale samego jej działania. Praca nad takim szablonem może często kosztować tyle, co stworzenie strony od podstaw, gdyż często klient chce, aby dana rzecz, moduł wyglądała inaczej niż pierwotnie zostało to zaplanowane w szablonie, a do tego potrzebny jest czas na stworzenie osobnego kodu, czyli potrzebne są pieniądze, które wydamy na obsługę przez firmę. Nie zapominajmy o jednej, istotnej kwestii: kupując szablon – jesteśmy jednymi z wielu. Brak pierwiastka oryginalności i brak pewności, że gdzieś w internecie nie krąży podobna do naszej strona, co powoduje efekt dwóch kobiet w tej samej sukni na wystawnym przyjęciu. Jesteśmy dość przekonani, że ani jedna ani druga nie byłaby zachwycona.

Trzecią opcją jest autorski szablon z kodowaniem zapewnionym nam przez profesjonalną firmę.

W tym przypadku to firma na podstawie naszych wytycznych tworzy projekt graficzny, koduje go – zawierając w nim wszystkie funkcje jakie chcemy. Często profesjonaliści zapewnią nam wsparcie w zakresie instalacji witryny na domenie, którą wskażemy (jeśli jest wolna), prześlą dokumentację oraz zapewnią wsparcie po zakończonym projekcie. Zyskujemy oryginalny projekt, którego na pewno nie ma w sieci, a przede wszystkim zyskujemy czas, spokój oraz wygodę użytkowania. Cały proces może być nieco bardziej kosztowny, ale przecież stron internetowych nie zakładamy codziennie, dlatego warto przemyśleć czy oszczędzając 100 lub 200 złotych nie stracimy przy tym dużo więcej.

Więcej artykułów

Menu