Zespół rozproszony – czyli dlaczego pracujemy zdalnie?

Jak wiecie, cały nasz zespół pracuje zdalnie – biuro mamy wirtualne. Jest kilka powodów, dla których wybraliśmy taki a nie inny system pracy. I nie, nie chodzi tu wyłącznie o cięcie kosztów 🙂 Poniższy tekst został napisany z przymrużeniem oka, więc prosimy o wyrozumiałość 🙂

Praca wynikowa

W naszej pracy stawiamy na wyniki. Na zrealizowane cele i zamknięte projekty a nie na trzymanie członków zespołu przy biurkach przez 8h dziennie. Mamy w zespole zarówno programistów, grafików jak i specjalistów od reklamy. Jak wiadomo, od działu kreacji wymaga się kreatywności, a ta potrafi obudzić się o każdej porze dnia i nocy. Jeżeli więc nasz grafik woli dopiąć projekt w nocy, a nie w dzień i poświęcić wieczór, aby móc się wyspać – nie mamy nic przeciwko (chyba, że nie dotrzyma deadline’u ;)). Ważne, aby trzymać się terminów i aby Klienci byli zadowoleni z efektów naszych działań. Komunikacja Pierwsza wątpliwość, która nasuwa się po przeczytaniu powyższych informacji to komunikacja. Jak ze sobą rozmawiamy, gdy jesteśmy „w pracy” o różnych porach? To bardzo proste – mamy ustalone godziny podczas których omawiamy najważniejsze postępy w projektach. Tych godzin się trzymamy, ale też ustalamy je wspólnie. Tak samo w przypadku wszelkiego rodzaju „sprintów” projektowych, briefingów czy brainstormów. Rozwój technologii nieustannie nam w tym pomaga – mamy do dyspozycji wiele narzędzi, zarówno do komunikacji wewnątrz jak i na zewnątrz projektów. Także sama kwestia zarządzania projektami jest wspierana przez odpowiednie programy – nie ukrywając, znacznie usprawnia to naszą pracę oraz podnosi komfort (głównie dzięki przypomnieniom – nie musimy wszystkiego trzymać w głowie i o wszystkim pamiętać).

Pełna zwinność

Pracujemy wg metodologii Agile, czyli tak zwanym „zwinnym zarządzaniu projektami”. Usuwa to niepotrzebną drogę formalną, usprawnia procesy przekazywania informacji oraz pomaga szybciej realizować wyznaczone cele projektowe. Zwinność odnosi się nie tylko do naszej pracy wewnętrznej, jako zespół, a również próbujemy wdrażać ją do komunikacji z Klientami. Każdy klient, mimo, że ma dedykowanego opiekuna, wie, że pracuje z całym zespołem.

Rozwiązywanie konfliktów

Jak wiadomo, w każdym zespole i przy każdym projekcie zdarzają się konflikty. Dzięki temu, że głownie operujemy słowem pisanym, nie dajemy się ponieść emocjom – mamy czas na przemyślenie napisanego zdania J Jako, że najczęściej nie zgadza się dział kreacji z działem programistycznym, zacytujemy naszego handlowca „pracując w jednym biurze, by się pozabijali”. Oczywiście nie popieramy jego zdania ;). Podsumowując – my, jako zespół dobrze się czujemy pracując zdalnie. Wiemy jednakże, że zdalna praca nie jest odpowiednia dla każdego – tu też są pewne predyspozycje osobowościowe, które są różne u konkretnych osób. Na chwilę obecną jednak niczego zmieniać nie zamierzamy (choć także niczego nie wykluczamy w kwestiach przyszłościowych).

Więcej artykułów

Menu